Aby grać a nie skrzypić

Skrzypce – niesamowity instrument uwielbiany przez wielu kompozytorów. Liczne utwory muzyki klasycznej zostały napisane dla całych orkiestr ale z myślą głownie o linii skrzypiec. Trzeba przyznać że profesjonalna gra na skrzypcach robi niesamowite wrażenie, szczególnie słyszana na żywo zapiera dech w piersiach. Niejeden z nas pewnie miał kiedyś ochotę nauczyć się grać na tym instrumencie będąc pod wrażeniem czyjejś gry. Czy opanowanie skrzypiec jest rzeczą łatwą?

Niestety muszę zmartwić osoby zapalone do spróbowania tego. Skrzypce należą, bezdyskusyjnie, do najtrudniejszych instrumentów. Oczywiście jeśli włożymy dużo czasu i wysiłku to nauczymy się grać w mniejszym czy większym stopniu ale trzeba się spodziewać że nauka będzie ciężka, długa, a przede wszystkim bardzo żmudna. Dlaczego?

Większość popularnych instrumentów strunowych posiada na gryfie pod strunami progi. Każdy z nich odpowiada konkretnemu dźwiękowi. Tym samym chcąc go wydobyć, wystarczy przytrzymać strunę w tym miejscu. Skrzypce jednak progów nie mają, więc trzeba mieć dobry słuch muzyczny by wychwycić gdzie na strunie znajdziemy konkretny dźwięk i potem idealnie układać palce by go wydobyć, przesunięcie ich nawet o milimetr spowoduje wydobycie fałszu.

Poza bardzo dobrym słuchem muzycznym ważna jest też odpowiednia postawa ciała, ułożenie rąk, odpowiednia praca nadgarstków. Dźwięki wydobywamy używając smyczka, a to niestety wymaga od nas odpowiedniego ułożenia skrzypiec względem niego, co jest bardzo trudne  i opanowania dość męczących ruchów.

Te i wiele innych czynników sprawia że nauka gry na skrzypcach zabiera długie lata i powinna się zacząć jak najwcześniej, już w wieku ok. 5/6 lat i to pod okiem dobrego nauczyciela. Bowiem wyrobienie sobie złych nawyków w grze może całkowicie zahamować dalszy rozwój. Takim nauczycielem z odpowiednim podejściem do dzieci jest z całą pewnością Barbara Mglej. Więcej o lekcjach tej pani dowiemy się pod adresem: krakow.smileflow.pl/lekcje/gry-na-skrzypcach/.

Jak widać, skrzypce to instrument cudowny ale trudny. Jeśli jeszcze jesteś młody, masz dobry słuch muzyczny, wiele sił i cierpliwości by latami czekać na dobre opanowanie umiejętności – spróbuj nauczyć się na nich grać – na pewno każdy będzie trzymał kciuki.

VN:D [1.9.22_1171]
Ocena: 8.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)
Aby grać a nie skrzypić, 8.0 out of 10 based on 1 rating