Aby ratować innych

Zanim przystąpimy do niesienia ratunku osobie poszkodowanej, koniecznie powinniśmy zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo – przekonać się, czy to, co stało się przyczyną urazu tej osoby, nie będzie przyczyną się również ryzykiem dla nas i w miarę możliwości to usunąć. Jeśli zdarzenie miało miejsce na jezdni, trzeba sprawdzić, czy inni kierowcy zostali o tym poinformowani: zapalić światła, ustawić trójkąt, być jak najbardziej widocznym. Następnym działaniem jest znalezienie ratunku – na szczęście nie musimy tego robić osobiście, wystarczy kogoś, kto również jest świadkiem zdarzenia i nakazać mu poinformowanie pogotowia ratunkowego. Zazwyczaj wykrzyczenie takiego polecenia wystarcza, aby obserwujący otrząsnęli się i zaczęli działać.

Dopiero potem możemy przystąpić do niesienia pomocy. Ta kolejność czynności ma ogromne znaczenie. Z tej przyczyny tak istotny jest dobry kurs pierwszej pomocy. W czasie takich zajęć właściwie przeszkolony instruktor w sposób profesjonalny dostarczy nam informacji na temat tego, jak postępować w razie nieszczęścia, jakie działania podjąć zanim przystąpimy do udzielania pomocy i jak zachować się w zależności od zdarzenia. 

O tym, jak istotna jest umiejętność pomagania uświadamiamy sobie zazwyczaj już wtedy, gdy jest na to za późno – dochodzi do wypadku, a my usiłujemy sobie gwałtownie przypomnieć jakieś wiadomości na ten temat. Niestety w podnieceniu zazwyczaj trudno sobie przypomnieć wiadomości, które nie zostały wcześniej w wystarczającym stopniu zakodowane. Ciężko zachować zimną krew, gdy nie jest się pewnym swoich racji i tego co się robi. Gdy dochodzi do nieszczęścia, jesteśmy w szoku i poszukujemy kogoś, kto mógłby z nas zdjąć odpowiedzialność. Jednak przeważnie nie ma takiej osoby, a obecni wierzą, że to dokładnie my poradzimy sobie w tej niezwykłej sytuacji. Szkolenie pierwsza pomoc pozwoli na poznanie i porządne przećwiczenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Dzięki licznym utrwaleniom tych czynności przeprowadzanych na odpowiednio skonstruowanych manekinach dojdziemy do wprawy i będziemy potrafili bez dręczących nas wątpliwość przystąpić do cucenia i przywracania przytomności. Takie szkolenie obejmuje też inne zadania, które są przydatne do ratowania człowieka i jego zdrowia. Dzięki kursowi nasza reakcja będzie szybka, a to może utrzymać przy życiu osobę poszkodowaną aż do chwili pojawienia się na miejscu zdarzenia profesjonalnego zespołu ratownictwa medycznego, który podejmie odpowiednie czynności. Właściwy kurs pozwoli nam się przygotować także na inne, nieco mniejsze wypadki, które mogą się zdarzyć w gospodarstwie domowym czy podczas wycieczki: skręcenie nogi, zwichnięcie barku, zranienie, poparzenie. Prawidłowa reakcja ratownika jest ważka także w przypadku pozornie niegroźnych zdarzeń, takich jak zemdlenie czy nabicie guza. Dzięki zdrowemu rozsądkowi oraz stosownym umiejętnościom możemy stać się właśnie tym człowiekiem. który pomoże innym ludziom, jeśli zdarzy im się niepokojący wypadek i uratować im życie lub zdrowie.

 

źródło: http://emergroup.com.pl/szkolenia-podstawowe/dla-firm

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)