Zielona kawa podbija rynek. W świecie, w którym coraz więcej ludzi pragnie zrzucić zbędne kilogramy, specyfiki o takiej renomie, jaką ostatnio wyrobiła sobie zielona kawa, stają się coraz popularniejsze. Naukowcy prześcigają się w publikowaniu wyników badań świadczących o wyjątkowych walorach zdrowotnych zielonej kawy oraz o niebagatelnej roli, jaką może odgrywać w procesie odchudzania. Czy rzeczywiście mamy do czynienia z rewolucyjną substancją?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, czym jest zielona kawa. Jest to ta sama kawa, którą znamy i spożywamy, jedynie nie poddana obróbce termicznej w temperaturze 200-300 stopni. Obróbka ta zmienia skład chemiczny i smak kawy, a przede wszystkim pozbawia jej większości kwasu chlorogenowego, istotnego w procesie odchudzania. Badania potwierdziły, że osoby przyjmujące regularnie preparaty zawierające zieloną kawę chudły nawet o 10 procent, co nie nastąpiło w grupie kontrolnej przyjmującej placebo. Badania przeprowadzone na szczurach dowiodły, iż zielona kawa pozwala obniżyć poziom tkanki tłuszczowej w organizmie.

Niestety, dietetycy nie podzielają ogromnego entuzjazmu naukowców wobec zielonej kawy. Zwracają uwagę na to, iż zielona kawa, jak ta www.aliness.pl jest jedynie suplementem diety na odchudzanie, a nawet najlepszy suplement nie zastąpi racjonalnego odżywiania i ćwiczeń fizycznych. Na forach internetowych znajdziemy opinie wielu ludzi, u których przyjmowanie preparatów z zieloną kawą nie przyniosło przełomowych efektów. Przyczyną tego może być fakt, że zielona kawa nie wpływa bezpośrednio na chudnięcie. Stymuluje ona wątrobę i ułatwia usuwanie z niej złogów tłuszczowych. Wątroba pełni ważną funkcję w procesie odchudzania.

Zielona kawa ma ponadto ogólnozdrowotne działanie. Reguluje poziom cukru we krwi, wspomaga krążenie, dobrze działa w profilaktyce chorób nowotworowych. Zawiera tę samą ilość kofeiny co tradycyjna kawa i bywa dobrym zamiennikiem dla osób nie przepadających za gorzkim posmakiem kawy. Ponadto jest bogata w antyoksydanty, czyli substancje przeciwdziałające procesowi starzenia się komórek. Nie jest to jednak preparat dla wszystkich. Nie powinny go stosować osoby z chorobami serca, jelit, cukrzycą, a także osoby poniżej 16 roku życia.

Powstaje wiele preparatów zawierających wyciągi z zielonej kawy. Są to substancje bezpieczne i w przypadku braku istotnych zdrowotnych przeciwwskazań czy alergii nic nie stoi na przeszkodzie, by stosować je w procesie odchudzania. Nie należy jednak zapominać, że pomimo wielu spektakularnych doniesień, nie jest to cudowna substancja. Utrata kilogramów wymaga zmiany dotychczasowego stylu życia, z całą pewnością jednak zielona kawa może nam tylko w tym zadaniu pomóc. Jeśli możemy, zastąpmy małą czarną jej zieloną koleżanką.