Jak zatem działa wspomniany kredyt konsolidacyjny? Należy jedynie odwiedzić wybrane banki i sprawdzić jakie takiego typu kredyty mogą nam zaoferować. W dużej mierze jest to zależne od rodzaju posiadanych przez nas zobowiązań finansowych, oraz od ich wielkości. Zwykle jednak kredyty konsolidacyjne mają to do siebie, iż czas na ich spłacenie jest rozłożony na długi czas w związku z czym raty bywają niższe.

Jest to szczególnie opłacalne dla ludzi, którzy mieli problem ze spłaceniem wszystkich długów w jednym miesiącu. W tenże sposób bowiem mają one szanse na zmniejszenie wydatków każdego miesiąca. Dla samych banków, które są chętne udzielić takiego rodzaju kredytów, także jest to korzystne rozwiązanie. Po pierwsze pozyskują kolejnego klienta, który spłaca pożyczoną sumę pieniędzy razem z odsetkami, co już jest zyskiem. Po drugie, klient taki jest wiarygodny jeżeli chciałby otrzymać kredyt konsolidacyjny a nie uciekać przed spłacaniem swych długów.

Teraz wiele ludzi jest obciążonych jakimś kredytem, a czasem i kilkoma. Nie rozchodzi się tu wyłącznie o pożyczki w bankach lecz również mogą to być raty za akcesoria AGD albo auto. Kiedy niejednokrotnie musimy pamiętać o spłacaniu kilku zobowiązań w ciągu tego samego miesiąca, po krótkim czasie jest to uciążliwe. I przykładowo w takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest niejednokrotnie konsolidacja naszych obciążeń finansowych. Mimo, iż slogan ten jest często przytaczany w spotach reklamowych banków albo w gazetach, mnóstwo osób z nas nadal nie ma pojęcia co to oznacza. A chodzi w tym przypadku o nic innego jak zaciągnięcie jednego kredytu na spłatę wszystkich naszych zadłużeń. W taki sposób tak naprawdę zamieniamy kilka małych kredytów na jeden większy. Dla niektórych osób takiego typu rozwiązanie może wydawać się niemądre, jednak w wielu przypadkach jest to najlepsze z możliwych rozwiązań.

Proponowane przez banki albo też inne instytucje finansowe, kredyty konsolidacyjne przeważnie są podzielone na dwa elementarne typu. Pierwsze spośród nich to kredyty nazywane hipotecznymi, ponieważ z ich otrzymaniem wiąże się wymaganie zabezpieczenia pożyczki w postaci hipoteki naszego domu albo innej nieruchomości. Powodem tego jest fakt, że w takich sytuacjach konsolidacja kredytów jest obarczona dość wysoką kwotą. Czas na spłatę bywa jednak wtedy wydłużony a odsetki na nas nałożone mniejsze. Następny rodzaj tego kredytu znany jest jako kredyt gotówkowy i przyznawany jest na niższe kwoty w związku z czym nie wymaga się jakichkolwiek zabezpieczeń. Należy jednak podkreślić, że warunki związane z jego udzielaniem są nieco mniej korzystne. Czas spłaty zadłużenia jest znacznie krótszy, a odsetki z kolei większe.