Czy kupno auta z ogłoszenia jest bezpieczne

Zakup pojazdu na giełdzie, w komisie czy od znajomego jest na pewno o wiele tańszym rozwiązaniem aniżeli pójście do salonu wybranej marki, wybranie lakieru i dodatkowego wyposażenia oraz odjechania nowiutkim autem.

Jednakże kupno z tzw drugiej ręki łączy się z zagrożeniami. Niebezpieczeństwo to jest tym większe im skromniejszą wiedzę na temat samochodów używanych posiadamy i im mniejsze posiadamy doświadczenie w kupowaniu samochodów niewiadomego pochodzenia.

Poważnym ryzykiem jakie ma szansę spotkać kupującego samochód z ogłoszenia jest zakup samochodu skradzionego. Zdarza się to sporadycznie aczkolwiek jeśliby już się zdarzy to skutki mogą być rzeczywiście bardzo przykre ponieważ jeżeli przypadek wyjdzie na jaw to urząd komunikacji skonfiskuje samochód. Stratę oczywiście w tym momencie ma obecny pozorny posiadacz samochodu czyli jednostka niewinna która kupiła samochód mniemając iż pochodzi z prawnego źródła. Jest oczywiście możliwość dochodzenia swoich praw, jednakże jeżeli nabywaliśmy od nieuczciwego handlarza to w większości przypadków nie udaje się go odszukać i pociągnąć do odpowiedzialności.

Następnym ryzykiem chociaż o wiele mniej przykrym jest kupno samochodu używanego z przebitymi numerami lub sfałszowanymi dokumentami takimi jak dowód rejestracyjny czy karta przeglądów. Fałszerstwo nie musi ewidentnie dotyczyć jakiś poważnych kwestii jednak wystarczy że sfałszowany będzie rok produkcji samochodu i już pójdziemy w straty podczas sprzedaży pojazdu. W zdecydowanej większości przypadków podrabiany jest jednak przebieg samochodu. Dzisiaj jest to niezwykle proste gdyż liczniki są elektroniczne i dysponując stosownym przyrządem można nastawić wymagany stan licznika w kilka minut. To bardzo często zachodzące fałszerstwo, można stwierdzić że prawdziwa zmora kierowców i klientów. Kupując auto nieznanego pochodzenia możemy być niemal pewni że stan licznika nie odzwierciedla rzeczywistego przebiegu pojazdu. Jest to plaga dotycząca nie tylko drogich i markowych aut jak Audi, Mercedes czy BMW ale również samochodów znacznie niższego segmentu jak chociażby auta rumuńskie Dacia, koreańskie Daewoo czy włoskie Fiaty.

Innym realnym ryzykiem które jednak jesteśmy w stanie wyeliminować posługując się nieskomplikowanymi przyrządami lub prosząc o wsparcie kompetentnego serwisanta czy blacharza jest przeszłość wypadkowa nabywanego samochodu. Doświadczony blacharz umie stwierdzić czy auto było bite czy też nie, jednakże niemal zawsze zostaje cień możliwości na to iż samochód po wypadku został bezbłędnie przywiedziony do stanu w jakim nie widać jego powypadkowej historii.

Przy zakupie auta najbardziej istotne jest aby jak się to popularnie mówi nie napalać się na pierwszą lepszą sztukę. Samochodów jest więcej niż potencjalnych nabywających zatem jest w czym przebierać. W związku z tym dobrze jest przejrzeć wiele propozycji i nie żałować czasu na dokładne oceny aut które wydają się nam warte uwagi i które są interesujące cenowo.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)