Informacje gosporarcze na luty

Ogród – warzywnik

Zaraz w początkowej dekadzie miesiąca rozsiewa się kapuchę wczesną oraz kalafiory, jakie nadają się do posadzenia w ziemi na starcie kwietnia. Do najwcześniejszej hodowli nadają się mieszańcowe mutacje kapusty,: Agat, Topaz, Benson, Beryl, Delphi, Parel, Musketeer, oraz grupy kalafiora: Opaal, Carillon, Goodman, Firstman, Ambassador, Lintop.
W pierwszej albo kolejnej dekadzie lutego rozsiewa się ziarna sałat głowiastej masłowej do najwcześniejszej uprawy ziemnej. Rekomendowane wersje to np. Debata, Maja, Promyk, Sonata. Natomiast polecane formy salaty kruchej to: Olimp, Nerone, Samba.

1-2 tygodnie od wysiewu przedwczesnych kapuch wysiewa się nasiona kalarepy na zbiór wczesny. Sugerowane odmiany to: Dvorskyego bądź Wiedeńska Biała.
Ze względu na szczegółowy czas kiełkowania już w lutym sieje się nasienia selera korzeniowego i naciowego. Na zbiór letni ziarna rozsiewa się na starcie miesiąca, a do popularnej uprawy rolniczej w kolejnej połówce lutego lub najpóźniej na wstępie marca. Przetestowane odmiany selera korzeniowego to m.in. Odrzański, Jabłkowy, Brlliant, Diamant, Głobus, Makar, Dakar.
Jeżeli por chcemy uprawiać w rozsady, to na początku miesiąca siejemy ziarnka odmian wczesnych – Jolant, Varna, Bluevetia z zastosowaniem na zbiór letni. Pod koniec lutego rozsiewamy odmiany późne np. Alaska, Arkansas, Blizzard, Clasina, jakie umieją przezimować w gruncie.

Folia

Luty to okres na siew nasion pomidorów do wiosennej hodowli w podgrzewanych tunelach foliowych. Jest to też czas wczesnych nasadzeń pomidorów w szklarniach.
W połówce lutego przystępuje się do sadzenia ogórków szklarniowych. Polecane grupy ogórków do hodowli wczesnowiosennych to m.in. – z grupy odmian długoowocowych – Atas F1, Agat F1, Topaz F1, Turkus F1, Dalibor F1, Farbio, Prefexer F1. – z rodziny odmian krótkoowocowych – Aramis F1, Portos F1, Mars F1, Spartakus F1, Aureus F1, Rawa F1, Pasandra F1, Petia F1, Marinda, Minibar, Minirex.

Wysiewa się nasienia papryki, jaką zakładamy siać do tunelu pod koniec kwietnia.
Na początku lutego wysiewa się nasiona salaty klas dedykowanych do hodowli w tunelu. Zalecane odmiany to: Promyk, Sonata, Debata, Reskia, Omega, Syrena, Maja, Saskia.
Pod koniec lutego w tunelu ogrzewanym wysiewa się nasiona rzodkwi grup: Rowa, Novired, Briljant, Tarzan, Warta, Opolonka, Mila lub grupy długie, białe, np. Sopel Lodu.

Wskazania przy hodowli ogrodu techniką naturalną

Przeprowadzać prace podobne jak w styczniu.
Przed pełnią Księżyca można już wysiewać nasienia roślin na wczesną rozsadę, stosując się do zaleceń programu “Dni siewu”, a więc rośliny liściowe, np. kapuchę najlepiej wysiewać po nowiu Księżyca w “dni liściowe”, rośliny korzeniowe po pełni w “dni korzeniowe” rośliny owocowe, kwiatowe – przed pełnią w “dni owocu”.

linki: http://atamanshop.pl/pl/12_demonologia

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)
Informacje gosporarcze na luty, 10.0 out of 10 based on 1 rating