Jak wyglądał dom Kopernika

Dom, gdzie urodził się bardzo znany polski naukowiec, wyglądał w XX wieku mizernie: okryta tynkiem dwupiętrowa elewacja o szerokości 3ech otworów okiennych zdawała się mówić, iż dom ten był budowany od fundamentów po dawnym pożarze.
Znawcy technik konserwacyjnych odkryli, że pod warstwą tynku znajdowała ściana barokowa z malowidłami. Tylko szczyt mieszkania został zwalony. Troskliwa konserwacja mogła przynieść odbudowę fasady z ładnymi obrazkami ściennymi w niebieskim i zielonym odcienkiu. Poprzez te prace uwydatnił się dom zamożnego, obdarzonego smakiem i dbałego o walory estetyczne człowieka – a taki był Mikołaj Kopernik. Niewiele nam pokazuje wnętrze, bo znaczne partie zostały w kolejnych latach kompletnie przebudowane. Budynki mieszczańskie w mieście Toruń pochodzą z dwóch stylistyk.

Pierwszy z nich jest to brytyjski i karoliński lokal z hallem oraz izbą na pierwszym piętrze, a ze spiżarnią towarów na parterze. Po niemiecku nazywano hall – Stube, w języku polskim – izba; obok była kolejna komora. Mamy dowody, że były takie mieszkania w Toruniu, gdyż w roku 1467 rada miejska przyznała samotnej żonie a także dzieciom po starym żołnierzu Dziwiszu lokal, a w środku „izbę oraz komorę”. Następny typ lokalu mieszkalnego mieszczańskiego posiadał na najnizszym piętrze przedsionek, a następnie niewielką izdebkę. Na wyższe piętro prowadziły schody i umiejscowione były tam pokoje do zamieszkania ale również skład towarów. W pewnych sytuacjach budowano następne piętra z izbami mieszkalnymi oraz magazynami jedzenia. Typ ten ma korzenie chyba z dawnych wiejskich domów i był rozpowszechniony na pełnym terenie hanzeatyckim. Kuchnia była zawsze w innym budynku na dworze. Tak w tym momencie prezentował lokal przy teraźniejszej ulicy Kopernika numer 1, który posiadał podwórze oraz bramę zlokalizowaną w kierunku ulicy Rabiańską.

W podwórzu mieściły się przypuszczalnie stajnie i magazyny. Był to zatem standardowy lokal kupca. Niemniej jednak pokoje nad tą ogromną sienią, umieszczone w 2óch ciągach o różnej wysokości, nie dają wyobrażenia, jak przedstawiał się lokal rodziców Mikołaja Kopernika. Można się domyślić że były to niezbyt duże pokoiki, bez pomieszczeń dla rodziny, które nie były potrzebne kupcowi który się dorabiał.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 7.3/10 (16 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)
Jak wyglądał dom Kopernika, 7.3 out of 10 based on 16 ratings