Kogo powinny zainteresować lokaty?

Pierwsze strony gazet i serwisy informacyjne uświadamiają nam, że choć chęć oszczędzenia dużych pieniędzy jest godna pochwały, nie każda droga wiodąca ku realizacji tego celu zasługuje na nasze uznanie. Owszem, lokaty bankowe są rozwiązaniami na tyle bezpiecznymi, że w najbliższym czasie osobom lokującym na nich swoje oszczędności nie powinno grozić bankructwo, coraz częściej możemy jednak usłyszeć, że również to rozwiązanie nie jest stworzone dla każdego z nas. Jakimi cechami powinniśmy się więc charakteryzować, aby cieszyć się z zysku generowanego przez lokaty?

Ekonomiści coraz częściej zwracają uwagę na to, że lokata to propozycja dla bogatszych klientów banków i choć początkowo mamy ochotę z nimi polemizować, w pewnym momencie dochodzimy do wniosku, że wcale nie muszą pozostawać bez racji. To prawda, lokaty są bezpieczne, a osoby, które inwestują w nie swoje oszczędności mogą liczyć na zysk, nie można jednak zapominać o tym, że samo oprocentowanie lokat nigdy nie było zbyt wysokie i niewiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie sytuacja taka ulegnie zmianie. Bank z pewnością nie będzie nam ograniczał możliwości zakładania lokaty, każdy tego rodzaju depozyt poprawia bowiem jego pozycję na rynku, nie powinniśmy jednak liczyć na znaczące powiększenie niewielkiej kwoty.

Warto uświadomić sobie również, że lokaty bankowe nie zostały stworzone z myślą o osobach niecierpliwych. Na większy zysk można liczyć przede wszystkim wówczas, gdy „zamraża” się pieniądze na dość długi okres, trudno wiec liczyć na to, że porównanie lokat i innych sposobów na zarabianie pieniędzy (na przykład dzięki grze na giełdzie) usatysfakcjonuje osoby, które nie lubią czekać zbyt długo na efekty podejmowanych przez siebie działań. Co więcej, osobom takim odradza się zainteresowanie lokatami, nietrudno bowiem domyślić się, że długie oczekiwanie na zysk z lokaty może być dla nich zbyt frustrujące.

Nie wolno zapominać i o tym, że konieczność wcześniejszego pobrania środków znajdujących się na lokacie często wiąże się z koniecznością rezygnacji z odsetek. Zazwyczaj procedurze tej towarzyszą przy tym dość skomplikowane formalności, warto więc zastanowić się nad tym, czy zakładać lokaty wówczas, gdy planuje się w najbliższym czasie poważniejsze inwestycje (zakup mieszkania, zmiana samochodu, ślub i wesele). Niekiedy wstrzymanie się z podobną inwestycją może przynieść zdecydowanie lepsze rezultaty.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)