Kupujemy opony. Nowe czy używane?

Ze statystyki wynika, że ogumieniem używanym jest zainteresowany co dziewiąty ankietowany kierowca w Polsce. Dane te szokują specjalistów, ponieważ rynek opon z drugiej ręki nadal się rozrasta i trudno nad tym zjawiskiem zapanować.

oponyFenomen opon używanych bierze się przede wszystkim z niskiej, osiągającej nawet do 50 % ceny tych samych egzemplarzy nowych. Dzięki nim, w kieszeni fanów czterech kółek może zostać nawet do kilkuset złotych oszczędności, ale to tylko pozór. Prawda jest taka, że nabywając opony używane możemy zapomnieć o gwarancji producenta, a poza tym nie mamy przecież pewności czy taki produkt wcześniej był właściwie eksploatowany i przechowywany w dobrych warunkach.

Ryzyko jest o tyle większe, że korzystanie z opon używanych może być nie tyle uciążliwe, co mało bezpieczne dla wszystkich osób, podróżujących po polskich drogach.

Polacy nadal szukają pozornych oszczędności podczas doboru podzespołów samochodowych, jednak wydaje się, że rola bezpieczeństwa jaka spoczywa na oponach jest zupełnie marginalizowana. Przeciętny kierowca bez porady ze strony serwisu oponiarskiego jest zdany na własną intuicję, ponieważ najczęściej nie posiada odpowiednio fachowej wiedzy na temat ogumienia samochodowego. To wiąże się z ryzykiem nabycia opon, które pochodzą z demontażu aut jakie w przeszłości uległy większym wypadkom drogowym. Nawet jeśli opona z zewnątrz wydaje się nieuszkodzona, przy poważnej stłuczce jest w stanie trwale odkształcić się (dotyczy głównie opon wielosezonowych).

Na dodatek, wiele z nich importowanych jest od właścicieli, którzy nie zabezpieczyli odpowiednio takich produktów, a używanie opon, które były transportowane w należyty sposób wiąże się z realnym niebezpieczeństwem na drodze. Niekiedy trudno oszacować nawet czy opony były wyważone i czy kierowca dbał o ich ciśnienie podczas jazdy. Bez wsparcia specjalisty trudno mówić o świadomych zakupach. Najczęściej możemy liczyć na łut szczęścia, ale w wypadku opon to stwierdzenie nabiera szczególnie ryzykownego znaczenia.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: +1 (z 1 głos)
Kupujemy opony. Nowe czy używane?, 10.0 out of 10 based on 1 rating