Lokaty w złoto

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy złoto pobiło wiele dotychczasowych rekordów. Ceny tego kruszcu zbliżyły się do dwóch tysięcy dolarów za uncję, a wiele osób sugeruje, że to dopiero początek. Warto więc przemyśleć, czy lokata w złoto ma sens czy lepiej trzymać się jednak tradycyjnych sposobów inwestowania. Lokaty w złocie oferowane są przez instytucje bankowe jednak to nie jedyny sposób na ulokowanie pieniędzy w ten sposób. Zobaczmy więc, która z metod będzie dla nas najkorzystniejsza – jest ich kilka i w zależności od naszych zdolności inwestycyjnych i skłonności do akceptacji ryzyka co najmniej jedna powinna być odpowiednia.

Amber Gold

Amber Gold jest firmą o kilkuletniej historii. Zajmuje się ona głównie oferowaniem lokaty w złocie i innych metalach szlachetnych dzięki czemu możemy zarobić od dziesięciu do kilkunastu procent w skali roku. Firma ta udziela również pożyczek gotówkowych oraz jest właścicielem linii lotniczych OLT Express. Warto jednak pamiętać, że lokaty w złoto oferowane przez Amber Gold nie są nimi zgodnie z polskim prawem. Według Komisji Nadzoru Finansowego firma ta prowadzi działalność bankową bez odpowiedniej zgody nadzoru w związku z czym inwestowanie w lokaty oferowane przez tę firmę nie są polecane.

Perfect trade

Perfect Trade to kolejna firma działająca podobnie jak Amber Gold. Na swoich stronach reklamuje jeszcze korzystniejsze lokaty w złoto – można zarobić ponad dwadzieścia procent. Zyski takie są możliwe ze względu na powiązania właścicielskie z firmami niemieckimi oraz (podobno) firma posiada 45% udziałów w spółce będącej właścicielem dwóch kopalni złota w Gwinei. Sytuacja tej spółki jest jeszcze bardziej skomplikowana i lokaty są jeszcze bardziej ryzykowne. Podobnie jak w przypadku Amber Gold także i Perfect Trade nie jest polecana przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Kupowanie sztabek i monet

Najlepszym sposobem lokaty kapitału w złoto jest oczywiście fizyczny jego zakup. By to jednak uczynić potrzebujemy przede wszystkim miejsca właściwego do jego przechowywania – najlepszy może okazać się sejf lub skrytka bankowa. Złoto dostępne jest w formie sztabek o rozmaitej wadze oraz monet – które dodatkowo mają wartość kolekcjonerską. Lokata pieniędzy bezpośrednio jest chyba najlepszym dostępnym rozwiązaniem – ponieważ zawsze jesteśmy w stanie posiadać dostęp do naszego kruszcu. Jedynym niebezpieczeństwem jest jednak ryzyko utraty całego kapitału w przypadku kradzieży.

Kontrakty terminowe

Lokata pieniędzy w złoto nie musi jednak wiązać się z jego fizycznym zakupem. By zarobić na wzroście jego cen możemy śmiało inwestować w kontrakty terminowe dostępne na wielu platformach transakcyjnych biur maklerskich czy obsługujących rynek Forex. Tego typu lokata pieniędzy jest jednak często bardziej ryzykowna ze względu na bardzo częste i duże wahania kursu złota na giełdach – możemy więc równie dobrze zarobić pieniądze jak i je stracić. A w przypadku lewarowania transakcji straty te mogą być o wiele większe. Kontrakty terminowe na złoto są więc sposobem lokaty pieniędzy dla osób bardziej doświadczonych i skłonnych do większego ryzyka.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)