Praga, stolica kraju naszych południowych sąsiadów coraz częściej staje się celem turystycznej wycieczki na majowy weekend. Na wiosnę w Pradze odżywa ruch turystyczny i to sprawia, że miasto staje się niesamowicie barwne i tłumnie odwiedzane przez amatorów pięknych miejskich widoków, zabytków, wspaniałych mostów, galerii, muzeów i romantycznych rejsów po Wełtawie.

Fantastyczna atmosfera, okazałe bardzo dobrze utrzymane i starannie odnawiane budowle przedstawiające niezwykle bogatą spuściznę architektury i sztuki co najmniej paru epok, gotyckie strzeliste świątynie, barokowe pałace, secesyjne kamienice, rewelacyjne czeskie piwo i specjały czeskiej kuchni proponowane w uroczych knajpkach i restauracjach oraz bogato wyposażone muzea, galerie, teatry i kluby. Całość sprawia, że ten kto choć raz odwiedził Pragę, będzie pragnął odwiedzać miasto po raz kolejny.

Najbardziej istotne punkty, które wypada odwiedzić chcąc poznać Pragę czeską położone są ściśle mówiąc głównie w centrum Starego Miasta. Wycieczkę do Stolicy Czech na trzy lub cztery dni warto zatem przygotować tak, aby skupić się zwłaszcza na tym rejonie miasta. Zatem również miejsca noclegowe bardzo dobrze jest zarezerwować gdzieś niedaleko centrum. Mimo iż Praga ma metro perfekcyjnie zorganizowane i działa niczym szwajcarski zegarek, to jednak wygoda zwiedzania miasta posiadając bazę wypadową w samym centrum jest trudna do przecenienia. Z uwagi jednak na dosyć wysokie koszty zakwaterowania w centrum korzystnie jest ze sporym wyprzedzeniem znaleźć wygodną i korzystną cenowo ofertę na hotele w Pradze w promocji lub zaczekać na jakąś kuszącą alternatywę typu last minute.

Zwiedzanie Pragi warto rozpocząć od wzgórza Hradczany. To właśnie tutaj zlokalizowane są w najwyższym stopniu spektakularne obiekty jak chociażby zamek królewski czy olśniewająca katedra oraz kilka atrakcyjnych muzeów. Wszystko zaczyna się jednak jeszcze na samym dole na słynnym moście Karola, który to jest swego rodzaju ikoną Pragi. Na szczególną uwagę na wzgórzu hradczańskim zasługuje z pewnością Złota Uliczka, na której to w dawnych czasach mieszkała biedota, ze specyficznymi niemalże miniaturowymi chatkami, które dzisiaj tworzą kompleks kolorowych chatek unikalny na światową skalę.

Absolutnie myli się osoba która myśli że na zwiedzanie Pragi koniecznie trzeba pojechać bez dzieci. Okazuje się że to właśnie stolica Republiki Czeskiej jak żadne inne miasto, ma do zaproponowania najmłodszym całą masę atrakcji. Na wzgórzu zamkowym fenomenalne muzeum z kolekcją zabawek tak historyczny jak i współczesnych, w ścisłym centrum miasta muzeum Lego, do tego skwery, deptaki, knajpki z jadłospisem dedykowanym dla dzieci, a w Holeszowicach interesujące prezentacje sezonowe i fontanny iluminofoniczne. Punktem kulminacyjnym jest jeden z najwspanialszych w Europie ogrodów zoologicznych w którym abstrahując od tradycyjnego oglądania ciekawych okazów zwierząt z całego niemal świata nasi milusińscy mogą dać upust swej energii na atrakcyjnych placach zabaw.