Mieszkanie dla Młodych czy warto z tego korzystać

Poparcie dla młodych ludzi pragnących sfinalizować swoje marzenie o własnym mieszkaniu będzie najprawdopodobniej wdrożone w programie Mieszkanie dla Młodych jeżeli tylko Senat zaakceptuje ustawę i prezydent RP ją sygnuje.

Innowacyjny program jawi się niezwykle obiecująco, a oprócz tego że powinien pomóc bardzo wielu młodym ludziom w nabyciu ich pierwszego apartamentu, to dodatkowo pobudzał będzie taktykę pro-rodzinną dlatego że jest szansa dostać z budżetu państwa tym więcej środków im więcej dzieci małżeństwo będzie posiadać.

Generalnym warunkiem jest to że dotacja do kredytu będzie się tyczyła jedynie nieruchomości nowych, tym samym rynek wtórny nie wchodzi w grę. Dodatkowo dopłata będzie do wkładu własnego a nie jak to bywało do tej pory do odsetek od kredytu mieszkaniowego, co znacząco podnosi atrakcyjność projektu w stosunku do jego prekursora czyli do Rodziny na Swoim. Tego typu podejście do tej kwestii pomoże podwyższyć kredytobiorcom ich zdolność kredytowo-finansową.

W planowanym projekcie Mieszkanie dla Młodych mogą uczestniczyć tak single jak i rodziny, z latoroślami i bezdzietne. W przypadku posiadania jednego dziecka dopłata do kredytu mieszkaniowego wyniesie 10 proc., przy dwójce dzieci już 15 proc.. Jeżeli w trakcie pierwszych 5-ciu lat od zamieszkania urodzi się kolejne dziecko to ponadto rodzina dostanie subwencję w postaci kolejnych pięciu procent.

Ograniczeniem w projekcie MdM jest przede wszystkim powierzchnia gdyż subwencję uzyskamy tylko i wyłącznie do pięćdziesięciu metrow kwadratowych przy czym zakupione lokum nie może być większe niż 75 m. Bezwzględnie musi być zakupione na jako nowe. Założenia jak i cały program sprawia wrażenie mieć wielu sprzymierzeńców i może stać się niezwykle popularnym. To jednak wyłącznie hipoteza, a jak kwestia będzie wyglądała w od strony praktycznej być może przekonamy się już lada dzień.

Opozycja parlamentarna torpeduje projekt ponieważ twierdzi że wyróżnia on ludzi w wyższym stopniu majętnych, a nawet samych developerów dlatego że wspiera niejako ich czerpiąc z powszechnych pieniędzy płynących z podatków. Oprócz tego regulacja ta faworyzuje młode osoby mieszkające w metropoliach, gdyż na wsiach jest znacznie mniej nieruchomości budowanych. Nie mniej jednak program MdM może stać się dobrą alternatywą do uprzednich przedsięwzięć i pomóc bardzo wielu młodym rodzinom osiedlić się w swoim M.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)