Piękne dni na Mazurach

Każdy, kto choć raz odwiedził Mazury zgodzi się, że to miejsce wyjątkowe i należące do najatrakcyjniejszych turystycznie w Polsce. To swoista alternatywa dla Bałtyku – jednocześnie raj dla miłośników wody i zwolenników spokojnego wypoczynku na łonie przyrody. Wyprawa na Mazury jest ciekawym pomysłem na zagospodarowanie długiego weekendu majowego. W kilka dni możemy tam zobaczyć naprawdę wiele niezwykłych miejsc. Niestety, niektórych atrakcji w tym terminie nie doświadczymy. Ominie nas festiwal muzyki country w Mrągowie czy inscenizacja bitwy pod Grunwaldem. Oto jednak inne możliwości majowego wypoczynku na Mazurach:

Dla miłośników historii czekają mazurskie zamki i twierdze. Do najpopularniejszych należą zamek krzyżacki w Rynie i twierdza Boyen – nieoficjalny numer jeden na liście mazurskich atrakcji. Ryn, ulokowany na wzgórzu, otaczają dwa malownicze jeziora. Na terenie zamku możliwy jest wynajem pokoi hotelowych – nie codziennie mamy okazję spędzić noc na zamku! Twierdza Boyen, zbudowana w XIX wieku, przez lata była ważnym punktem militarnym na mapie Prus Wschodnich.  Również na jej terenie założono bazę noclegową – tym razem są to schroniska młodzieżowe. Jeśli chodzi o zabytki dwudziestego wieku, nieopodal Gierłoży leży Wilczy Szaniec, kwatera Hitlera, słynna z powodu zamachu na Fuhrera przedstawionego w filmie „Walkiria” z Tomem Cruisem.

Jeśli od historii wolimy relaks nad wodą, na naszej weekendowej trasie nie powinno zabraknąć Mikołajek. Niektórzy nazywają to miasteczko Wenecją Północy – Mikołajki leżą w przesmyku pomiędzy jeziorami Tałta i Mikołajskim, w samym centrum dróg wodnych, po których możemy swobodnie żeglować. W weekend majowy z całą pewnością to miejsce pełne będzie turystów, niczym w samym szczycie sezonu.

Wielbicieli zwierząt i przyrody z pewnością skusi park dzikich zwierząt w Kadzidłowie. Ten dziewiczy obszar o powierzchni niemal stu hektarów zamieszkuje wiele gatunków dzikich zwierząt, m. in. bobry, żubry, łajki syberyjskie, wilki oraz żurawie. Niektóre gatunki żyją na wolności, inne w specjalnych zagrodach. Spacer po parku przyniesie odprężenie i będzie sposobem na „naładowanie baterii”.

Wyjątkowym zabytkiem jest także grobowiec barona Friedricha von Fahrenheita w Rapie w kształcie… piramidy! Ta niecodzienna krypta kształtem nawiązuje do egiptologicznych zainteresowań rodziny barona i ma ponoć za zadanie skupiać pozytywną energię kosmiczną, a rozpraszać negatywną. W trakcie wojny zbezczeszczona przez Rosjan, obecnie udostępniona do zwiedzania jedynie z zewnątrz.

weekend majowy na mazurachWszystkim wybierającym się na długi weekend majowy na Mazurach przyda się oczywiście również nocleg. Mazurskie hotele prześcigają się w ofertach na „majówkę w hotelu”. Bogatą ofertę przygotował nam na ten weekend na przykład hotel Mazurski Raj. Pełną ofertę sprawdzimy na www.mazurskiraj.pl/oferty/majowka. Naprawdę jest w czym wybierać.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 8.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)
Piękne dni na Mazurach, 8.0 out of 10 based on 1 rating