Psychiatria i psychologia – tak blisko, a jednak tak daleko

Wokół ludzkiej psychiki od lat toczą się liczne dyskusje oraz badania. Jest to tak szeroki i niepojęty temat, że wciąż pozostaje w nim wiele rzeczy do odkrycia. Stanowi to solidną motywację do nieustannego zagłębiania się w tematykę psychiki ludzkiej. Do dziedzin tym się zajmujących należą między innymi psychiatria oraz psychologia. Mimo podobieństwa w tematyce badań i zbliżonych nazw, dziedziny te znacząco się od siebie różnią.

Formalną różnicą jest wykształcenie psychiatry i psychologa. Pierwszy z nich musi koniecznie ukończyć studia medyczne oraz zrobić specjalizację z zakresu psychiatrii. W swojej pracy zawodowej koncentruje się na leczeniu zaburzeń psychiatrycznych, takich jak depresje, psychozy, nerwice czy lęki. Czyni to za pomocą oddziaływania psychoterapeutycznego, a także leczenia farmakologicznego. Swoich pacjentów diagnozuje pod kątem zdrowia psychicznego, w tym również ogólne funkcjonowanie, sen, nastrój oraz apetyt. Z kolei psycholog jest zobowiązany do ukończenia 5-letnich studiów magisterskich na kierunku psychologia. Korzystając z wiedzy na temat koncepcji psychologicznych oraz narzędzi psychometrycznych, zajmuje się on badaniem lub doradzaniem w określonych dziedzinach, np. w konfliktach, problemach z samooceną, wychowaniu dzieci i młodzieży czy resocjalizacji osób, które mają z adaptacją społeczną.

Poza tym psychiatria i psychologia różnią się również obszarem wiedzy oraz metodami pracy. Przykładem może być praca dwóch wziętych lekarek pracujących w Krakowie, w Specjalistycznych Gabinetach Lekarsko Psychologicznych – www.braintechlab.pl, a mianowicie Pani psycholog dorosłych dr n.hum. Mirosława Jawor oraz psychiatra dziecięcy lek.med. Joanna Boroń-Zyss. Specjalistki z obydwu tych dziedzin posiadają bogatą wiedzę na temat ludzkiej psychiki, radzenia sobie z trudnościami, sposobów zachowania, zaburzeń psychicznych i ich etiologii.

Jednak to psychiatra jest osobą posiadającą szerszej rozbudowaną wiedzę medyczną. Ta umiejętność pozwala jej w pełniejszy sposób zdiagnozować pewne zaburzenia lub choroby. Wynika to z faktu, że medycyna wspomaga sprecyzowanie źródeł objawów, a więc czy zaburzenia pacjenta wynikają z choroby psychicznej, czy są wynikiem choroby innych układów (np. pokarmowego lub moczowego). Natomiast psycholog ma większą wiedzę na temat różnych metod oddziaływania na pacjenta, dzięki czemu może nawiązać z nim lepszy kontakt. W dodatku jest w stanie zaproponować mu dodatkowe formy pomocy psychologicznej.

Ogólnie rzecz ujmując, psychiatria jest nauką medyczną, skoncentrowaną równocześnie na aspektach psychicznych oraz biologicznych. Psychologia z kolei posiada podłoże filozoficzne i silnie koncentruje się na relacjach międzyludzkich. Obydwie te nauki są interdyscyplinarne i posiadają zróżnicowane podejścia do problemów psychiki ludzkiej, a także mogą proponować inne sposoby ich rozwiązywania.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)