Na dzień dzisiejszy nie znamy bardziej skutecznego środka dezynfekcyjnego niż ozon. Jakim związkiem jest ozon? Jakie ma właściwości? Jak działają ozonatory?

Kilka słów o ozonie

Ozon jest lotną substancją zbudowaną z trzech atomów tlenu. Jego odkrycia dokonał w roku 1840 niemiecki uczony Christian Friedrich Schöbein. Nazwa „ozon” pochodzi z języka greckiego i znaczy „zapach”. Ozon wrze w temperaturze minus stu dwunastu stopni Celsjusza. W stanie stałym ma barwę praktycznie czarną, po skropleniu jest ona ciemnoniebieska. W stanie ciekłym ozon jest nietrwały, szybko rozpuszcza się między innymi w wodzie. Jest bardzo silnym przeciwutleniaczem wykorzystywanym między innymi, jako środek odkażający. Obecny w górnej warstwie atmosfery (stratosfera) chroni ludzi, zwierzęta i rośliny przed promieniowaniem ultrafioletowym. Można go otrzymać sztucznie w urządzeniach zwanych generatorami ozonu lub prościej ozonatorami. W zależności od typu w urządzeniach tych ozon może zostać wytworzoną metodą wyładowań elektrycznych lub metodą ultrafioletową. Zdecydowanie najczęściej konstruowane są ozonatory wytwarzające ozon metodą pierwszą. Polega ona na wytworzeniu wyładowań koronowych. Są one niemal identyczne z tymi, które powstają w czasie burzy. Ozon wytworzony w ozonatorze rozprasza się w wypełniającym pomieszczenie powietrzu (w naszym przypadku w układzie klimatyzacji). Nie pozostaje w nim jednak na stałe, ale rozpada się na czysty tlen i stosunkowo szybko.

Jakie właściwości ma ozon?

Wspomnieliśmy, że jest on środkiem odkażającym. Ale stosując ozonator do oczyszczania klimatyzacji, można szybko i skutecznie usunąć pleśnie, grzyby i inne substancje, które niekorzystnie wpływają nie tylko na samopoczucie, ale także na zdrowie. Ozonator zlikwiduje przykre zapachy i bakterie. Warto podkreślić, że wytworzony przez ozonator ozon wyłapie także większość alergenów, które są przyczyną alergii wziewnych, a więc pyłków traw, drzew i chwastów.

Jaki ozonator będzie najlepszy do odgrzybiania klimatyzacji?

Generatory ozonu to urządzenia mające bardzo różną wydajność. To ten parametr decyduje o tym, czy wybrany przez nas ozonator będzie przeznaczony do użytku domowego czy będzie to w pełni profesjonalne urządzenie przeznaczone do usuwania zanieczyszczeń z układu klimatyzacji i wentylacji nie tylko z samochodu. W serwisach klimatyzacji sprawdzą się ozonatory najbardziej wydajne, takie, które w ciągu godziny są w stanie przynajmniej 7000 miligramów ozonu. W sprzedaży znajdują się także ozonatory, które w ciągu godziny pracy są w stanie wytworzyć nawet dwa razy więcej ozonu. W warunkach domowych sprawdzi się ozonator, który w ciągu godziny wytwarza 400 miligramów ozonu.

Generatory ozonu zarówno te do użytku domowego, jak również te profesjonalne wytwarzają ozon w stężeniu, którego poziom nie jest groźny dla naszego zdrowia i życia. Oczywiście korzystając z tych urządzeń należy przestrzegać zaleceń ich producentów: nie przeprowadzać ozonowania w słoneczne i upalne dni i dokładnie wywietrzyć pomieszczenie/auto.