W Polsce, w wielu sklepach możemy znaleźć produkty włoskich firm obuwniczych jak Gucci czy Ferragamo. Wielu znawców zachwyca się nimi wymieniając szereg ich zalet, jednak wśród „zwykłych” użytkowników pojawiają się odmienne opinie. Zastanówmy się, jak to jest z tym włoskim obuwiem.

Nie ulega wątpliwości, że włoskie buty mają szereg zalet. Do najważniejszych należą dobre wykonanie, odpowiednio dobrane gatunki świetnie wyprawionej skóry. Przekłada się to wprost na sporą wygodę podczas ich noszenia. Co więcej, samo posiadanie takiego ekskluzywnego i markowego obuwia powoduje w posiadaczu podniesienie jego własnej wartości, poczucie elitaryzmu. Bowiem nie każdy „zwykły zjadacz chleba” może sobie pozwolić na wydanie kilkuset złotych na zakup tego typu wyrobów. Jednak dają się zauważyć głosy, że takie buty z delikatnej skóry wytrzymują zwykle jeden sezon, skutkiem czego znowu trzeba wydać sporą kwotę na nowe.

Popularność włoskich marek zauważyli to właściciele sklepów sieciowych, którzy zaczęli sprowadzać do swoich sklepów buty produkowane przez włoskie firmy. Jednak nie są to te znane firmy obuwnicze. Często buty z „sieciówek”, pomimo włosko brzmiących nazw, są nie najlepiej wykonane, mają braki, usterki.  Choć trzeba oddać sprawiedliwość – dostaje się to, za co się płaci. Ciężko się dziwić niedbałościom wykonania butów, gdy te nabyło w sklepie się za jedyne 60-70 złotych. Jasne, nie każdego stać na buty za 200 zł. ale trzeba przytoczyć stara prawdę, że za jakość się płaci.

Co zrobić, jeśli chcielibyśmy kupić dobre, markowe buty włoskie, ale nie mamy tyle pieniędzy? Dobrym rozwiązaniem są tzw. outlety. W nich można znaleźć markowe obuwie, choć nie tylko, które już jest promowane w aktualnej kolekcji danej firmy. Jest to o tyle dobre, że ceny takich butów zwykle są obniżone do pułapu osiągalnego dla większości klientów.

Nie trzeba wydać fortuny by mieć markowe buty włoskie, jednak przed zakupem musimy sobie zadać pytanie, czy takie nas zadowolą. Nie tylko pod względem estetycznym, ale i praktycznym.