Okres wakacyjny na rynku nieruchomości już od kilku lat cechuje spadek popytu, stale zwalczany kuszącymi promocjami. Ta prawidłowość dotyczy także Krakowa, który należy do bardziej obleganych miejsc odnośnie rynku mieszkaniowego.

Wynajem mieszkań stał się jednym z najbardziej lukratywnych opcji dla aktywnych rentierów. Jednak ze względu na wysokie ceny mieszkań, szczególnie w największych miastach Polski (w tym ceny mieszkań w Krakowie) wielu początkujących inwestorów nie podejmuje szybkiej decyzji. Z jednej strony prezentowane przez nich podejście wzmożonej ostrożności jest jak najbardziej zrozumiałe, jednak faktem pozostaje, iż największe korzyści odnosimy decydując się na szybki zakup promocyjnych ofert. Częstym sposobem na przyciągnięcie klientów jest wprowadzanie rabatów cenowych oraz gratisów np. w postaci miejsc postojowych w cenie lokalu. Rzadziej możemy liczyć na oferty związane z wykończeniem obiektu lub z nagrodami niezwiązanymi z samą nieruchomością. Dużą popularnością na początku dekady cieszyły się wycieczki zagraniczne dla dwojga. Z danych opublikowanych przez NBP wynika, iż spadek cen nieruchomości ma szansę utrzymać się także po zakończeniu okresu wakacyjnego. Może mieć to wpływ na spadek popytu na kredyty hipoteczne. Rok 2013 zasługuje na miano „okresu mieszkań gotowych” na krakowskim rynku. Mniej więcej co trzecie mieszkanie oferowane przez deweloperów znajduje się w budynkach przystosowanych do użytkowania. Nowe mieszkanie możemy nabyć już w cenie 5600 zł za metr kwadratowy. W porównaniu ze średnią ceną metra kwadratowego jest to niewątpliwa okazja. Najtańsze oferty dotyczą lokali znajdujących się na południe od Wisły (między innymi Dębniki, Podgórze, Bieżanów – Prokocim).

Kraków jest miastem, które dzięki ugruntowanej pozycji wśród polskich miast co roku przyciąga setki nowych mieszkańców, w tym studentów, którzy zazwyczaj poszukują stałego lokum. Dlatego też wynajem mieszkań jest tak atrakcyjnym przedmiotem dla rentierów.

Dla przedsiębiorców mieszkania oferuje głównie pod inwestycje. Historyczne miasto cieszy się prężnie funkcjonującą turystyką i coraz większą liczbą studentów, w tym także obcokrajowców, zainteresowanych stałym pobytem, a co za tym idzie nabyciem własnego mieszkania. Atrakcyjność nieruchomości ma także związek z jej położeniem. Ścisłe centrum cieszy się największym zainteresowaniem, jednak potencjalni nabywcy muszą liczyć się wówczas z większym kosztem zakupu. Oczywistym faktem pozostaje świadomość inwestorów o zależności funkcjonalności obszaru od celu w jakim interesant chce zdobyć lokal. Mimo wszystko kryteria finansowe powinny opierać się na odległości od strategicznych punktów całego miasta.