Zawód fotografa ślubnego dostarcza dużych możliwości zaprezentowania się swoim talentem. Ślubna fotografia jest najczęściej zawsze sprawdzianem dla fotografów. Plenerowe zdjęcia, sesje we wnętrzach kościołów a także w różnorodnych weselnych salach, miejsca te są niełatwe do wcześniejszego przewidzenia.

Fotografie z reguły nie są ustawiane, sceneria szybko się zmienia a ślubny fotograf musi być na to każdą możliwą ewentualność gotowy. Nietypowe zdjęcia, jak uśmiech w czasie przysięgi, dyskretny pocałunek czy wiele innych nieprzewidzianych scen, szybko się pojawiają i bardzo szybko się kończą. Na powtórne ujęcie najczęściej nie ma żadnych szans. Dlatego też fotograf ślubny jest naprawdę skuteczny i dobry wtedy, gdy potrafi szybko się znaleźć w każdym miejscu i posiada umiejętność przewidzenia tego co w każdej chwili może się się zdarzyć w danym miejscu aby szybko i bezbłędnie wykonać dobre zdjęcie.

Ale zawód: fotograf ślubny to najczęściej trudny kawałek chleba, wymaga spore elastyczności czasowej, bardzo dobrego wyczucia ciekawych sytuacji oraz przestrzennej orientacji żeby najlepiej jako można wykonać niepowtarzalne ujęcia. Lecz dlatego też fotografia ślubna tak dynamicznie się rozwija a fotografów ciągle przybywa.