Nie wszystkie dzieci zasiadają do książek z przyjemnością. Niektórzy rodzice zamartwiają się, że ich pociechy, choć pełne energii, wyrażają zainteresowanie poznawaniem świata, nie chcą uczyć się tego, co zadają w szkole nauczyciele. Denerwujemy się, że dziecko woli spędzać długie godziny przed komputerem i zaniedbuje przy tym naukę.

Strony internetowe mogą mobilizować dzieci

Tymczasem, to właśnie strony internetowe i bogate zasoby wirtualnej rzeczywistości mogą pomóc w zmobilizowaniu naszego dziecka do nauki. W końcu tworzenie stron www przyczynia się również do powstawania stron edukacyjnych. Te zaś z kolei mogą stanowić cenne narzędzie, jakie może być wykorzystane do nauki oraz do rozwijania wyobraźni dziecka, jego talentów.

Strony www – czyli nie tylko rozrywka

Po pierwsze, rodzice muszą przekonać się o tym, że Internet nie jest tylko miejscem rozrywki, wiele serwisów poświęconych jest nauce, niektóre strony przeznaczone są dla młodszych dzieci, inne dla nastolatków. Każdy, niezależnie od wieku znajdzie online coś odpowiedniego i interesującego dla siebie. Oczywiście rodzice powinni kontrolować to, co dzieci robią w Internecie oraz wyznaczyć pewne zasady korzystania z wirtualnej rzeczywistości. A w przypadku młodszych dzieci, spędzać wspólnie z nimi czas przed komputerem.

Tworzenie edukacyjnych stron internetowych

W jaki sposób tworzenie stron www przyczyniać się może do edukacji dzieci? Przede wszystkim technologia budowania witryn internetowych rozwinęła się tak bardzo, że wiele szkół wykorzystuje dziś wirtualny świat do przekazywania dzieciom dodatkowych materiałów do nauki, do kontaktu z nimi (w zależności od wieku dziecka), a także z rodzicami (np. rodzice mają wgląd w wirtualny dzienniczek ucznia i dzięki temu mają możliwość monitorowania postępów w nauce pociechy).

Wirtualne kursy wykorzystujące strony internetowe

Przykładowo, poprzez specjalnie przeznaczony do tego system, dziecko może brać udział w wirtualnych kursach dodatkowych lub powtarzać materiał z lekcji. Prawda jest taka, że sama zabawa z komputerem jest dziś dla młodzieży znacznie bardziej interesująca, niż siedzenie „przy książkach”. Poprzez zabawę mogą uczyć się oraz rozwijać swoją wyobraźnię. Nauka w końcu może sprawiać dzieciom, które nie lubią „wkuwać”, przyjemność.

Szukaj a znajdziesz

Ważne jest to, że w Internecie każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku, czy tego, jakim tematem w danej chwili się interesuje. Współcześnie tworzenie stron www rozwinęło się w takim stopniu, że młodzi ludzie nie tylko na stronach internetowych poszukują informacji, ale dzielą się wiedzą z innymi. Interakcja pomiędzy internautami daje możliwość szybkiego rozprzestrzeniania się informacji, wiedzy z całego świata.

Ucz się bez ograniczeń terytorialnych

Co więcej, istnieje już możliwość „uczęszczania” na zajęcia (dla studentów) online, bez konieczności wychodzenia z domu można studiować (także w Polsce możliwe jest studiowanie na wirtualnym uniwersytecie). Zdecydowanie zauważalnie rozwija się tworzenie stron www, ten rozwój natomiast ma bardzo duży wpływ na ludzi (np. na osoby niepełnosprawne, którym wirtualna rzeczywistość, wraz ze swoimi możliwościami daje szanse na dostęp do oferty edukacyjnej, na rozwój).

Pozwalaj tworzyć swoje pasje

Jako rodzice powinniśmy dać naszym dzieciom możliwość rozwijania swoich pasji, ułatwić rozwój umiejętności. Ponadto, o ile oczywiście nie zachęcam nikogo do zrezygnowania z nauki z wykorzystaniem podręcznika szkolnego, itp., o tyle uważam, że dodatkowe sposoby na zdobywanie informacji, utrwalanie wiedzy, mogą być naprawdę pomocne (zwłaszcza u dzieci, które niechętnie się uczą w tradycyjny sposób).