Każdego roku na raka umiera w naszym kraju wiele osób. Tymczasem wczesne wykrycie choroby nowotworowa i rozpoczęcie terapii może nam uratować życie. Jakie badania z krwi można wykonać, aby wcześnie postawić diagnozę?

Morfologia i OB

Od tych podstawowych badań diagnostycznych warto rozpocząć profilaktykę chorób nowotworowych. Pozwolą one wykryć ewentualne stany zapalne toczące się w organizmie, z których mogą rozwinąć się choroby nowotworowe. Warto jednak podkreślić, że żadne z tych badań nie wykrywa nowotworów. Ich nieprawidłowe wyniki są jedynie wstępem do dalszej diagnostyki.

Wskaźniki nowotworowe czyli markery nowotworowe

Odkryto je mniej więcej przed czterdziestu laty. Są one substancjami chemicznymi, które różnią się od siebie swoją budową. Mogą mieć postać białek, hormonów, antygenów, enzymów. Wytwarza je każda tkanka naszego organizmu. Jeśli jesteśmy zdrowi, organizm produkuje ich bardzo niewielkie ilości, może też nie produkować ich w ogóle. W przypadku, kiedy w organizmie zaczyna rozwijać się nowotwór (jeszcze nie rak!) ich stężenie rośnie.

Jakie są rodzaje markerów nowotworowych?

Jeden rodzaj nowotworu może wydzielać kilka różnych markerów. W przypadku nowotworu piersi można stwierdzić obecność markerów: uPA, CA 15-3, TK, CEA, p53, TPA. Obecność markerów HCG, CA 125, AFP, CA 72-4 i TPA może oznaczać raka jajników. Ale obecność markera CA 125 może także oznaczać taka płuc i nerki. Czasem jego obecność jest stwierdzana także w przypadku kobiet cierpiących na endometriozę. Dla raka żołądka charakterystyczne jest pojawienie się w organizmie markerów: CA 72-4 i CEA. W przypadku nowotworu pęcherza moczowego w organizmie obecny będzie jedynie jeden marker: TPA. Również jeden marker będzie obecny w przypadku czerniaka (rak skóry) oraz w przypadku raka mózgu. W tych nowotworach stwierdzana jest obecność markera S 100.W diagnostyce raka prostaty wykorzystywany jest marker PSA. Ale warto w tym miejscu bardzo wyraźnie podkreślić, że marker ten może pojawić się nie tylko w przypadku raka prostaty, ale także innych chorób gruczołu krokowego. W przypadku podejrzenia nowotworu jąder lub wątroby wykonywany jest marker AFP. Może on pojawić się także u osób, które cierpią na zapalenie wątroby. Wysoki poziom markera CEA może oznaczać nie tylko raka piersi, ale także trzustki, wątroby, pęcherza moczowego. Jego poziom rośnie także u osób cierpiących na marskość wątroby. Dla nowotworu tarczycy charakterystyczna jest obecność markera kalcytoniny.

Czy markery nowotworowe są dokładne?

Tak, ale nie w każdym przypadku (jak można zauważyć wyżej) ich podwyższone stężenie oznacza chorobę nowotworową. Niektóre z tych substancji pojawiają się w organizmie także przy innych schorzeniach. Na pewno markery nowotworowe odgrywają bardzo ważną rolę w procesie diagnozowania chorób nowotworowych. Jeszcze raz warto przypomnieć, że stężenie we krwi pewnych markerów zwiększa się także przy innych chorobach niż nowotwór. Nie jest ono jednak aż tak bardzo wysokie, rośnie raczej nieznacznie.