Wyjazd na długi weekend równa się relaks i myślenie o niebieskich migdałach. Nie chce nam się gotować, ani wychodzić do restauracji na obiad? Wystarczy, że mamy telefon, który umożliwi nam zamówienie ciepłego posiłku. Ale, ale, sprawdźmy czy jest tu zasięg. Jedna kreska na wyświetlaczu nie musi oznaczać, że z dodzwonimy się tam, gdzie chcemy.

Różne sieci komórkowe mają też inne osiągi w dziedzinie zasięgu. Przykładowo najlepiej dostępnymi możliwościami połączeń może się pochwalić Era. Od czego zależy brak możliwości połączenia ze światem z bezludnej głuszy? Nadajniki naziemne i inne ich rodzaje. Czy na pewno musimy się o to martwić przed wyjazdem? Na szczęście w obecnych czasach coraz rzadziej zdarzają się miejsca, z których nie można zadzwonić albo skorzystać z internetu. Jeśli tak się zdarzy, można przemieścić się o jedyne kilkaset metrów i niespodziewanie znajdziemy się w zasięgu cywilizacji. Jeden problem rozwiązany. Przy pakowaniu wielu niezbędnych rzeczy raczej nie wystarczy nam miejsca na przenośny komputer. Zastąpić go ma za zadanie smartfon, ewentualnie palmtop. Praktycznie ten sam schemat działania i łatwość obsługi. W mgnieniu oka znajdziemy stronę internetową ulubionej knajpy i zamówimy coś do przegryzienia. Chcemy obejrzeć wciągający film? Nie będzie z tym żadnych kłopotów.

Nawet, kiedy nie znamy numeru do wypożyczalni, inteligentny telefon z gps-em szybko zlokalizuje tą najbliższą. Chcemy sprawdzić, gdzie bawią się nasi znajomi, którzy akurat nie odbierają telefonu. Jeśli korzystają z usługi check in, a więc meldowania się w miejscu pobytu, mamy szansę dowiedzieć się tego od razu. Sami także dzielimy się tym, gdzie aktualnie przebywamy. Pozwoli to szybciej spotkać się bez konieczności kontaktu telefonicznego, który z braku środków na koncie nie zawsze jest dostępny. Stałe informowanie się o tym, gdzie warto zjeść lub potańczyć pozwoli uniknąć monotonii. W każdej chwili można oczywiście zrezygnować z takiej aktywności. Wracamy wtedy do tradycyjnej rozmowy telefonicznej, która również posiada wiele zalet.