Oprogramowanie dla firm to obecnie praktycznie nieodłączny element każdego przedsiębiorstwa. Poczynając na prostych programach do wystawiania faktur, a kończąc na złożonych systemach, w których skład wchodzą liczne moduły do zarządzania relacji z klientami, planowania zasobów czy raportowania. Czym należy się kierować przy wyborze odpowiedniego dla siebie systemu?

Pierwsza decyzja dotyczy wyboru pomiędzy programem z półki sklepowej, a tym indywidualnie wdrażanym przez firmy z branży IT. To pierwsze rozwiązanie oczywiście sprawdzi się w przypadku mniejszych firm – w dodatku łatwo będziemy mogli porównać istniejące na rynku oprogramowanie oraz prześledzić opinie na jego temat.

Jeśli chodzi o większe firmy i bardziej zaawansowane systemy, potrzebne będzie indywidualne dostosowanie systemu do profilu naszej działalności. Ważny będzie tu wybór firmy, która wykona dla nas pakiet oprogramowania. Od tego w dużej mierze zależy czy będzie ono czynnikiem ułatwiającym ludzką pracę i przynoszącym wzrost zysków. Czym należy się kierować? Kluczowe będą tu referencje oraz lista wdrożeń. Jeśli w portfolio znajdziemy duże i zadowolone korporacje, możemy być spokojniejsi.

Pomocna okazuje się także możliwość wypróbowania demo przykładowego wdrożenia – pozwoli to nam na odnalezienie się w interfejsie aplikacji i zweryfikowanie czy będzie dla nas odpowiedni. Trafny wybór pozwoli nam uniknąć problemów związanych między innymi z suportem porealizacyjnym – ważne, aby był stale do naszej dyspozycji.  Istotną cechą zakupionego oprogramowania powinna być łatwa możliwość jego rozbudowy wraz z rosnącymi potrzebami naszego przedsiębiorstwa. Tego niestety bardzo często nie są w stanie zaoferować firmy „Krzak”, które znikają z rynku, a my pozostajemy z programem, którego nikt dla nas nie rozwinie – a raczej będzie to po prostu nieopłacalne.

Warto zdawać sobie sprawę, że odpowiednie oprogramowanie dla firm, jak na przykład mobilny sekretariat, pozwoli znacznie zmniejszyć koszty prowadzenia działalności, przykładowo związane z zatrudnieniem dodatkowych osób, a także mocno wpłynie na wydajności naszej firmy.