Zegarki są jedną z kilku rzeczy, które powodują u ludzi obsesję. To akcesoria, z którymi naprawdę można się obnosić. W związku z tym są gotowi wydać dowolną kwotę na zakup egzemplarza wysokiej jakości. Dobrze działający zegarek stanowi doskonały prezent dla mężczyzny. Jednak przy zakupie męskiego zegarka trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników.

Jak wygląda jego styl życia?

Zegarek, który wybierzesz, powinien dobrze współgrać ze stylem życia właściciela. Mężczyźni, którzy zajmują się ciężkim sprzętem, potrzebują zegarka, który wytrzyma warunki w których pracują. Do najtrwalszych pasków należy oczywiście skóra – jest niesamowicie wytrzymała. Paski ze stali nierdzewnej również wytrzymują wiele lat ciągłego noszenia. Dla entuzjasty sportu polecam zegarek z materiałowym bądź gumowym paskiem. Prawdopodobnie będzie on preferował zegarek z dodatkowymi funkcjami, takimi jak pomiaru odległości, wyświetlacz cyfrowy, monitor tętna, wodoodporny itp.

Wielu mężczyzn woli mieć oddzielne zegarki do pracy i zabawy; metalowe wykończenie do codziennego użytku i elegancka skórzana wersja na formalne okazje.

Rozmiar koperty

Koperta w większości męskich zegarków jest większa niż w damskich. Jest to jak najbardziej naturalne – rozmiar powinien być proporcjonalny do rozmiaru nadgarstka. Mniejsze tarcze wyglądają bardziej kobieco – dlatego powinieneś wybrać większe. 34-40 mm pasuje mężczyznom z cienkimi nadgarstkami, a większe tarcze, czyli 46 mm są przeznaczone dla krzepkich nadgarstków. To, jak gruba jest tarcza, również decyduje również o tym, na jak duży wygląda.

Kwarcowy lub automatyczny

Istnieją dwa mechanizmy, które napędzają zegarek, a mianowicie mechanizm kwarcowy i automatyczny. Pierwszy wykorzystuje kryształ kwarcu do regulacji oscylatora i zasilany jest przez baterię. Zegarek z mechanizmem kwarcowym nie wymaga ręcznego nawijania. Drugi, automatyczny, kaliberuje się poprzez ruchem nadgarstka na którym znajduje się zegarkek. Zegarki kwarcowe są dokładniejsze niż zegarki automatyczne. Są też mechaniczne zegarki, w przypadku których musisz ręcznie nawijać wahadło.

Analogowe lub cyfrowe

Zegarki cyfrowe mają tarcze LCD i LED, czyli wyświetlają czas w formacie liczbowym. Analogowe zegarki to egzemplarze tradycyjne, które można zaobserować na męskich nadgarstkach od początku XX wieku. Mają na tarczy wskaźniki wskazujące na cyfry rzymskie bądź arabskie.

Kolory zegarków

Czarny, brązowy to kolory najlepiej pasujące mężczyznom. Srebrne, złote i platynowane zegarki również są bardzo odpowiednie dla mężczyzn, jednak wyglądają bardziej szykownie. Można je załóżyć zarówno do garnituru, jak i do koszulek i szortów. Jasne kolory, takie jak czerwony, niebieski, różowy, nie przemawiają do mężczyzn.

Dodatkowe funkcje

Istnieją zegarki, które pełnią nie tylko funkcję pokazywania czasu. Oto przykłady:

• Stoper

• Zintegrowany GPS

• Licznik okrążeń

• Monitor pracy serca

• Kalendarz

• Termometry

• Raporty o wysokości, przypływach i odpływach

Cena

Cena jest ważnym czynnikiem decydującym o wyborze zegarka. Marka, materiał i projekt wpływają na cenę. Zegarki kwarcowe są tańsze niż modele automatyczne, natomiast zabytkowe zegarki kosztują o wiele, wiele więcej.

Musisz zwrócić szczególną uwagę na to, gdzie dokonasz zakupu zegarka. Rynek jest pełen fałszywych zegarków i imitacji. Nie są one warte wydanych pieniędzy – zapłacisz więcej, niż są one faktycznie naprawdę warte, gdyż twórcy owych zegarków poświęcili mniej lub więcej energi na próbę podszycia się pod renomowaną firmę. Dlatego kupuj tylko od renomowanego sprzedawcy – zapłacisz więcej niż “na rynku”, ale będziesz zadowolony z jakości towaru, który otrzymasz w zamian.